Egy nap az örökkévalóságból

Egy nap az örökkévalóságból  – ez a címe Csáky Pál új drámájának, melyet az 1956-os forradalom évfordulóján mutat be a József Attila Színház.  Egy elképzelt „hitvita” elevenedik meg  Nagy Imre és Kádár János között 1956-ról, a magyar történelemről és a kommunizmus szerepéről.

Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója  Csáky Pál  meghívásának eleget téve  Brüsszelben találkozott először  a szerző Virágeső című drámájából készült produkcióval, ezt követően született a megegyezés, a forradalom emléknapján felolvasószínházi előadás születik a Kádár-Nagy Imre konfliktust feldolgozó drámaszövegből.

A történelmi vita rendezője  Telihay Péter, aki a  Komáromi Jókai Színház művészeti vezetője volt 2001-2003 közötti időszakban, s most épp a Kassai Thália Színházban rendez, Szigligeti Ede Liliomfiját állítja színpadra.

A rendező a Felvidék.ma hírportálnak nyilatkozva elmondta, az egyfelvonásos drámában az öreg Kádár előtt vízióként megjelenik Nagy Imre. A szembesítésről szól a darab, a lelkiismeretről, a lélektani küzdelemről. Mint ismeretes, Kádár János élete végéig nem tudta feldolgozni magában a vértanúságra ítélt Nagy Imre okozta traumát, gyakran még a nevének kiejtése is gondot okozott neki, utolsó beszédében is csak „az az ember” megfogalmazásban jelenik meg

Nagy Imrét Ujréti László Jászai-díjas színész alakítja, Kádár Jánost pedig Kiss Gábor.