1952. október 1-én hatvanöt évvel ezelőtt alakult meg a Magyar
Területi Színház Komáromban. Fellegi István, a Csemadok Központi Bizottságának vezető titkára augusztus 27-én kapott megbízást a komáromi székhelyű magyar színház létrehozására, így mire összetoborozta kis csapatát már október volt.  Az alapító tagok közül tizenegyen a Faluszínház magyar tagozatából érkeztek: Bottka Zsuzsa, Bugár Béla, Fekete Gyula, Ferenczy Anna, Gábor Gyula, Gyurkovics Mihály, H. Budai Mária, Husvár Ferenc, Kiss Lajos, Lelkes Magda és Turner Zsigmond, hozzájuk csatlakozott Komáromból Lőrincz Margit, Udvardy Anna, Király Dezső, Konrád József és Siposs Jenő.

A társulat a januári első előadásig Budai Imrével, Lehotay Antallal és Kovács Irénnel egészült ki, s művészeti titkárként az alakuló színházhoz szegődött Riszdorfer László.

 

„Színházunk megalapításának egyik sajátos körülménye, hogy bár hivatásos színházat szervezünk sem színházi szakembereink, sem színészeink elegendő számban nincsenek. Mégis szilárdan bízunk abban, hogy a Magyar Területi Színház munkaközössége magas átlagos színvonalat ér el. Állandó rendezőnk sincs. (…) Hivatásunk az is, hogy a ma még ismeretlen, de tehetséges, fiatal írókat felkutassuk, velük szoros kapcsolatot tartsunk fenn, segítsük őket munkájukban, hogy így tényezőivé váljanak a csehszlovákiai magyar drámaírásnak.

A Magyar Területi Színház az első állandó magyar állami színház Csehszlovákiában, ezért úgy kell dolgoznia a művészi, technikai és adminisztratív munkatársak kinevelésében, valamint dramaturgiai politikájában, hogy megteremtse egy sokkal szélesebb alapokon nyugvó csehszlovákiai magyar színjátszás előfeltételeit.” – írta Fellegi István, a Matesz első igazgatója az első bemutató műsorfüzetében.

Az első – alakuló társulati ülésre a Csemadok komáromi irodájában került sor, onnan indult az „alapozás” – a szó fizikai és szellemi értelmében egyaránt, mert a Katolikus Legényegylet, az első játszóhely felújításra szorult. Az első bemutatóra 1953. január 31-én került sor, Urbán Ernő Tűzkeresztség című színművét Munk István, a Szlovák Nemzeti Színház rendezője állította színre.

Hatvanöt éves a Magyar Területi Színház.

Tisztelet, hála és megbecsülés a Magyar Területi Színház alapítótagjainak bátorságukért, elszántságukért, kitartásukért, hogy az álomból valóság lett!