Jubilál a rozsnyói Meseszínház

Már két évtizede működik közép-szlovákiai központtal, Badin Ádám művészeti vezetésével a rozsnyói Meseszínház. Működési formája művészeti társulás, produkcióit alapítványi forrásokból hozza létre.

A Meseszínház mely 1997-ben, húsz évvel ezelőtt alakult Rozsnyón, feladatának  tekinti a felvidéki magyar népmesekincs és a hozzá kötődő tárgyi és zenei gyűjtés színházi formába való átlényegítését. Ezért keresi az összes közösségi játékformát és annak minden eszközét. A mesemondás, a bábjáték és az interaktív színházi kommunikáció eszközeit egyaránt felhasználja. Ezzel a módszerrel viszi vissza a népmesét abba közegbe ahonnan származik, de megtalálja az utat a nagyvárosi közönséghez is. A színház rendszeresen játszik Szlovákia, Erdély magyarlakta vidékein és Magyarországon. Rendszeres résztvevője a magyar és nemzetközi fesztiváloknak.

A jubileumi évadban folytatják a megkezdett utat, de kiszélesítve a kínálatot saját bemutatóik mellett több bábszínházat is vendégül látnak. Az első ilyen vendégelőadás a sepsiszentgyörgyi Cimborák A rest legény című bábelőadása.

A sepsiszentgyörgyi bábszínház 2017. szeptember 17-23 között a rozsnyói Meseszínház meghívására, a Bethlen Gábor Alap és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, hat felvidéki településen (Rozsnyón, Buzitán, Feleden, Pelsőcön, Várhosszúréten és Tornalján) nyolc  alkalommal játszotta az említett bábjátékát.

A Meseszínház ünnepi évadának első bemutatója egy indián népmesét dolgoz fel, melynek az az érdekessége, hogy Cseh Tamás Csillagokkal táncoló Kojot című mesekönyvéből való. Az előadás zenéjét a rozsnyói Czakó József írja, Groschmid Erik kecskeméti bábtervezõ tervezi a bábokat.